| Category | Integrated Circuits(ICs) |
| Configuration | Potentiometer |
| Family | Data Acquisition-Digital Potentiometers |
| Features | Selectable Address |
| Interface | I?C |
| Memory Type | Volatile |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Taps | 256 |
| Online Catalog | 256 Taps Dual Channel |
| Operating Temperature | -40 C ~ 105 C |
| Package / Case | 16-SOIC(0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Tube |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Assembly Site 06/Feb/2014 |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices Family 27/Oct/2011 |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 60 |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Series | - |
| Standard Package | 48 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Taper | Linear |
| Temperature Coefficient (Typ) | 30 ppm/C |
| Tolerance | -30%, +50% |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V, ±2.3 V ~ 2.7 V |
| EU RoHS | Compliant |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Part Status | Active |
| HTS | 8533.40.80.70 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| PCB changed | 16 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Width | 4(Max) |
| Package Length | 10(Max) |
| Number of Pot per Package | 2 |
| Number of Positions | 256 |
| Resistance Value (kOhm) | 100 |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 2.7 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 5.5 |
| Maximum Dual Supply Voltage (V) | ±2.7 |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±2.5 |
| Minimum Dual Supply Voltage (V) | ±2.3 |
| Maximum Supply Current (mA) | 0.0001(Typ) |
| Power Supply Type | Dual|Single |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 105 |
| Supplier Temperature Grade | Extended |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Standard Package Name | SOP |
| Вид монтажа | PCB Mount |
| Высота | 1.5 mm |
| Длина | 10 mm |
| Допустимое отклонение | 30 % |
| Категория продукта | ИС, цифровые потенциометры |
| Количество точек подключения | Dual |
| Максимальная рабочая температура | + 105 C |
| Минимальная рабочая температура | 40 C |
| Напряжение питания - макс. | 5.5 V |
| Напряжение питания - мин. | 2.7 V |
| Ответвлений на точку подключения | 256 |
| Память подвижного контакта | Volatile |
| Подкатегория | Digital Potentiometer ICs |
| Рабочее напряжение питания | 5.5 V |
| Рабочий ток источника питания | 100 nA |
| Размер фабричной упаковки | 48 |
| Серия | AD5242 |
| Сопротивление | 100 kOhms |
| Средства разработки | EVAL-AD5242EBZ |
| Температурный коэффициент | 30 PPM / C |
| Тип выводов | SMD/SMT |
| Тип питания | Single, Dual |
| Тип продукта | Digital Potentiometer ICs |
| Торговая марка | Analog Devices |
| Упаковка | Tube |
| Упаковка / блок | SOIC-16 |
| Цифровой интерфейс | I2C |
| Ширина | 4 mm |
| Base Product Number | AD5242 ->, |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Video File | High Speed Converters by Analog Devices |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.