| Brand | Analog Devices |
| Development Kit | EVAL-AD5290EBZ |
| Digital Interface | SPI |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| Height | 0.85 mm |
| Length | 3 mm |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Maximum Operating Temperature | +105 C |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of POTs | Single |
| Operating Supply Current | 15 uA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package / Case | MSOP-10 |
| Packaging | Tube |
| Product Category | Digital Potentiometer ICs |
| Resistance | 50 kOhms |
| RoHS | Details |
| Series | AD5290 |
| Supply Type | Single, Dual |
| Supply Voltage - Max | 30 V |
| Supply Voltage - Min | 20 V |
| Taps per POT | 256 |
| Temperature Coefficient | 35 PPM/C |
| Tolerance | 30% |
| Width | 3 mm |
| Wiper Memory | Volatile |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD5290EBZ |
| Digital Interface: | SPI |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 50 |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Maximum Operating Temperature: | +125 C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Number of POTs: | Single |
| Operating Supply Current: | 15 uA |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Package/Case: | MSOP-10 |
| Packaging: | Tube |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Series: | AD5290 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Type: | Single, Dual |
| Supply Voltage - Max: | 30 V |
| Supply Voltage - Min: | 20 V |
| Taper: | Linear |
| Taps per POT: | 256 |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM/C |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Tolerance: | 30% |
| Wiper Memory: | Volatile |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.