| Category | Integrated Circuits(ICs) |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Outputs and Type | 1 Current |
| Online Catalog | 16 Bit |
| Operating Temperature | -40 C ~ 85 C |
| Package / Case | 24-TSSOP(0.173, 4.40mm Width)Exposed Pad |
| Packaging | Tube |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Series | - |
| Settling Time | 10us |
| Standard Package | 62 |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP-EP |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Brand | Analog Devices |
| Development Kit | EVAL-AD5420EBZ |
| Factory Pack Quantity | 62 |
| Interface Type | Serial |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Maximum Operating Temperature | +85 C |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number Of Channels | 1 Channel |
| Product Category | Digital to Analog Converters-DAC |
| Product Type | DACs-Digital to Analog Converters |
| Resolution | 16 bit |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Supply Voltage - Max | 60 V |
| Supply Voltage - Min | 10 V |
| Architecture | Segment |
| Automotive | No |
| Converter Type | General Purpose |
| Digital Interface Type | Serial(3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Digital Supply Support | Yes |
| ECCN (US) | EAR99 |
| EU RoHS | Compliant |
| Full Scale Error | ±0.2%FSR |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.024%FSR |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Maximum Power Dissipation (mW) | 144(Typ) |
| Maximum Settling Time (us) | 40(Typ) |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 40 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 10.8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Output Type | Current |
| Part Status | Active |
| PCB changed | 24 |
| Pin Count | 24 |
| Power Supply Type | Analog and Digital |
| PPAP | No |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | TSSOP EP |
| Supplier Temperature Grade | Industrial |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 12|15|18|24|28 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Вес, г | 5.82 |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.