| Analogue Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD5696RSDZ |
| Digital Supply Voltage: | 1.62 V to 5.5 V |
| DNL - Differential Nonlinearity: | +/-1 LSB |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 96 |
| INL - Integral Nonlinearity: | +/-8 LSB |
| Interface Type: | 2-Wire, I2C |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Maximum Operating Temperature: | +105 C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Number of Channels: | 4 Channel |
| Number of Converters: | 4 Converter |
| Operating Supply Current: | 1.1 mA |
| Output Type: | Voltage Buffered |
| Package/Case: | TSSOP-16 |
| Packaging: | Tube |
| Product Category: | Digital to Analog Converters-DAC |
| Product Type: | DACs-Digital to Analog Converters |
| Resolution: | 16 bit |
| Sampling Rate: | 25 MS/s |
| Series: | AD5696R |
| Settling Time: | 5 us |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 90 dB |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Диапазон Напряжения Питания | 2.7В до 5.5В |
| Количество Выводов | 16вывод(-ов) |
| Линейка Продукции | 16-bit Voltage Output DACs |
| Максимальная Рабочая Температура | 105 C |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Разрешение (бит) | 16бит |
| Стиль Корпуса АЦП / ЦАП | TSSOP |
| Тип Входного Канала | Несимметричный |
| Уровень Чувствительности к Влажности (MSL) | MSL 1-Безлимитный |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.