| Category | Integrated Circuits(ICs) |
| Data Interface | SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Outputs and Type | 1 Voltage |
| Online Catalog | 10 Bit |
| Operating Temperature | -40 C ~ 85 C |
| Package / Case | 8-SOIC(0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Tube |
| PCN Assembly/Origin | SOICN-8L, 14L Alternate Assembly Site 13/Nov/2013 |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Series | - |
| Settling Time | 70us |
| Standard Package | 98 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| EU RoHS | Compliant |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Part Status | Active |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Converter Type | General Purpose |
| Architecture | R-2R |
| Resolution | 10bit |
| Conversion Rate | 17ksps |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Maximum Settling Time (us) | 70(Typ) |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI) |
| Output Polarity | Unipolar |
| Voltage Reference | External |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 2.7 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3|5 |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 5.5 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Power Dissipation (mW) | 500 |
| Integral Nonlinearity Error | ±2LSB |
| Supplier Temperature Grade | Automotive |
| Full Scale Error | ±32mV |
| Digital Supply Support | No |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Standard Package Name | SOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Package Length | 5(Max) |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB changed | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pd - рассеивание мощности | 500 uW |
| Вид монтажа | SMD/SMT |
| Время стабилизации | 60 us |
| Категория продукта | Цифро-аналоговые преобразователи (ЦАП) |
| Количество каналов | 1 Channel |
| Количество преобразователей | 1 Converter |
| Максимальная рабочая температура | + 125 C |
| Минимальная рабочая температура | 40 C |
| Напряжение питания - макс. | 5.5 V |
| Напряжение питания - мин. | 2.7 V |
| Подкатегория | Data Converter ICs |
| Продукт | Digital to Analog Converters |
| Размер фабричной упаковки | 98 |
| Разрешение | 10 bit |
| Серия | AD7391 |
| Тип интерфейса | Serial |
| Тип продукта | DACs - Digital to Analog Converters |
| Тип ссылки | External |
| Торговая марка | Analog Devices |
| Упаковка | Tube |
| Упаковка / блок | SOIC-8 |
| Частота дискретизации | 17 kS/s |
| Base Product Number | AD7391 ->, |
| Differential Output | No |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |
| INL/DNL (LSB) | В±2 (Max), В±0.9 (Max) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Package | Tube |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| Reference Type | External |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Video File | High Speed Converters by Analog Devices |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.