| Architecture | SAR |
| Differential Input | No |
| Differential Linearity Error | -1LSB/1.5LSB |
| Digital Supply Support | NO |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required(V) |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required(V) |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required(V) |
| Full Scale Error | ±4LSB |
| Input Polarity | Unipolar |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Input Type | Voltage |
| Integral Nonlinearity Error | ±2LSB(LSB) |
| Interface Type | Serial(2-Wire) |
| Mounting | Surface Mount |
| No Missing Codes | 14 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SOIC N |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pin Count | 8 |
| Power Dissipation | 25(W) |
| Power Supply Requirement | Single |
| Rad Hardened | No |
| Rated Input Volt | 2.5V |
| Reference Voltage | EXTERNAL(V) |
| Resolution | 14Bit |
| Sample and Hold | YES |
| Sample Rate | 200KSPS(KSPS) |
| Signal to Noise Ratio | 77DB |
| Single Supply Voltage (Max) | 5.25(V) |
| Single Supply Voltage (Min) | 4.75(V) |
| Single Supply Voltage (Typ) | 5(V) |
| Single-Ended Input | YES |
| Base Product Number | AD7894 ->, |
| Configuration | S/H-ADC |
| Data Interface | SPI |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Temperature | -40В°C ~ 85В°C |
| Package | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| Reference Type | External |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.