| Brand | Analog Devices |
| Development Kit | EVAL-AD8403SDZ |
| Digital Interface | SPI |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Height | 2.35 mm(Max) |
| Length | 15.6 mm(Max) |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Maximum Operating Temperature | +125 C |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of POTs | Quad |
| Operating Supply Current | 10 nA |
| Operating Supply Voltage | 3 V, 5 V |
| Package / Case | SOIC-24 |
| Packaging | Reel |
| Product Category | Digital Potentiometer ICs |
| Resistance | 10 kOhms |
| RoHS | Details |
| Series | AD8403 |
| Supply Type | Single |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Taper | Linear |
| Taps per POT | 256 |
| Temperature Coefficient | 500 PPM/C |
| Tolerance | 20% |
| Unit Weight | 0.038731 oz |
| Width | 7.6 mm(Max) |
| Wiper Memory | Volatile |
| Вес, г | 1.28 |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.