| Architecture | Pipelined |
| Differential Input | Yes |
| Differential Linearity Error | ' ±0.75LSB |
| Digital Supply Support | NO |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required(V) |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required(V) |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required(V) |
| Full Scale Error | ' ±2.5%FSR |
| Input Polarity | Unipolar/Bipolar |
| Input Type | Voltage |
| Integral Nonlinearity Error | ' ±0.9LSB(LSB) |
| Interface Type | Parallel |
| Mounting | Surface Mount |
| No Missing Codes | 12 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | TSSOP |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pin Count | 28 |
| Power Dissipation | 205(W) |
| Power Supply Requirement | Single |
| Rad Hardened | No |
| Rated Input Volt | 1VP-P/2VP-P |
| Reference Voltage | INTERNAL/EXTERNAL(V) |
| Resolution | 12Bit |
| Sample and Hold | YES |
| Sample Rate | 40MSPS(KSPS) |
| Signal to Noise Ratio | 70.6DB(TYP) |
| Single Supply Voltage (Max) | 3.6(V) |
| Single Supply Voltage (Min) | 2.7(V) |
| Single Supply Voltage (Typ) | 3(V) |
| Single-Ended Input | YES |
| EU RoHS | Compliant |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Part Status | Active |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Converter Type | General Purpose |
| Number of ADCs | 1 |
| Sampling Rate | 40Msps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Input Signal Type | Differential|Single-Ended |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Voltage Supply Source | Single |
| Input Voltage | 1Vp-p/2Vp-p |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 2.7 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 3.6 |
| Typical Power Dissipation (mW) | 180 |
| Maximum Power Dissipation (mW) | 205 |
| Supplier Temperature Grade | Industrial |
| No Missing Codes (bit) | 12 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | TSSOP |
| Package Height | 1.05(Max) |
| Package Length | 9.7 |
| Package Width | 4.4 |
| PCB changed | 28 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| DNL - дифференциальная нелинейность | +/- 0.75 LSB |
| INL - интегральная нелинейность | +/- 0.9 LSB |
| Pd - рассеивание мощности | 350 mW |
| SNR – отношение сигнал/шум | 70.8 dB |
| Архитектура | Pipeline |
| Вид монтажа | SMD/SMT |
| Входное напряжение | 1 Vp-p/2 Vp-p |
| Выборка и хранение | Yes |
| Высота | 1.05 mm |
| Длина | 9.7 mm |
| Категория продукта | Аналого-цифровые преобразователи (АЦП) |
| Количество входов АЦП | 1 Input |
| Количество каналов | 1 Channel |
| Количество преобразователей | 1 Converter |
| Максимальная рабочая температура | + 85 C |
| Минимальная рабочая температура | 40 C |
| Отклонение коэффициента усиления от идеального значения | +/- 2.5 %FSR |
| Подкатегория | Data Converter ICs |
| Потребляемая мощность | 180 mW |
| Рабочее напряжение питания | 3.3 V |
| Размер фабричной упаковки | 50 |
| Разрешение | 12 bit |
| Серия | AD9235 |
| Тип | S/H ADC |
| Тип входа | Differential/Single-Ended |
| Тип интерфейса | Parallel |
| Тип продукта | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Тип ссылки | External, Internal |
| Торговая марка | Analog Devices |
| Упаковка | Tube |
| Упаковка / блок | TSSOP-28 |
| Частота дискретизации | 65 MS/s |
| Ширина | 4.4 mm |
| Base Product Number | AD9235 ->, |
| Configuration | S/H-ADC |
| Data Interface | Parallel |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Temperature | -40В°C ~ 85В°C |
| Package | Tube |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| Reference Type | External, Internal |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Sampling Rate (Per Second) | 40M |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.25V ~ 3.6V |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.