| Category | Integrated Circuits(ICs) |
| Data Interface | Parallel |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Outputs and Type | 1 Current, Unipolar, 1 Current, Bipolar |
| Operating Temperature | -40 C ~ 85 C |
| Other Names | AD9754ARUZRL7CT |
| Package / Case | 28-TSSOP(0.173, 4.40mm Width) |
| Packaging | Cut Tape(CT) |
| Sampling Rate (Per Second) | 125M |
| Series | TxDAC(r) |
| Settling Time | 35ns |
| Standard Package | 1 |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Architecture | Current Source |
| Base Product Number | AD9754 ->, |
| Differential Output | Yes |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |
| INL/DNL (LSB) | В±1.5, В±0.75 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Package | Tube |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| Reference Type | External, Internal |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Video File | High Speed Converters by Analog Devices |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| EU RoHS | Compliant |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Part Status | NRND |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Converter Type | General Purpose |
| Process Technology | CMOS |
| Resolution | 14bit |
| Conversion Rate | 125Msps |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Maximum Settling Time (us) | 0.035(Typ) |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Output Polarity | Unipolar |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 4.5 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 5.5 |
| Power Supply Type | Analog and Digital |
| Maximum Power Dissipation (mW) | 220 |
| Integral Nonlinearity Error | ±3LSB |
| Full Scale Error | ±5%FSR |
| Digital Supply Support | Yes |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Supplier Temperature Grade | Industrial |
| Standard Package Name | SOP |
| Pin Count | 28 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.05(Max) |
| Package Length | 9.7 |
| Package Width | 4.4 |
| PCB changed | 28 |
| Lead Shape | Gull-wing |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.