| Brand | Texas Instruments |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Input Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Input Voltage MAX | 5.5 V |
| Input Voltage MIN | 2.5 V |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Maximum Operating Temperature | +85 C |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Operating Supply Current | 15 uA |
| Operating Temperature Range | -40 C to+85 C |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Package / Case | WSON-6 |
| Packaging | Reel |
| Product | Voltage Regulators |
| Product Category | Switching Voltage Regulators |
| RoHS | Details |
| Series | TPS62562 |
| Switching Frequency | 2.25 MHz |
| Topology | Buck |
| Type | Voltage Converter |
| Unit Weight | 0.000342 oz |
| Вес, г | 0.1 |
Магазин электронных компонентов © 2014 - 2026
ООО "Импульс".
Данный информационный ресурс не является публичной офертой. Наличие и стоимость товаров уточняйте по телефону. Производители оставляют за собой право изменять технические характеристики и внешний вид товаров без предварительного уведомления.